Praksa Evropskog suda za ljudska prava od 5. i 7. septembra 2023. godine
U prilogu možete preuzeti informaciju o najnovijim predmetima Evropskog suda za ljudska prava, kako slijedi:
Povreda člana 6.1 (pristup sudu)
Povreda član 3. EK
Podnositelj predstavke je Kristijan Hanževački, hrvatski državljanin.
Predmet se odnosi na pritužbu podnositelja predstavke na neadekvatne uslove u zatvorima u Varaždinu, Zagrebu, Lepoglavi i Bjelovaru od 2008. do 2013. godine. Bezuspješno je vodio građanske postupke za naknadu štete protiv države nakon služenja zatvorske kazne, a u konačnici je 2021. godine i njegova ustavna tužba u vezi s tim proglašena nedopuštenom primjenom prakse uspostavljene u tada vodećoj odluci broj U-III-2757/2018.
Radio Broadcasting Company B92 AD v. Serbia
Povreda člana 10. EK
Podnositelj predstavke je Radiodifuzno preduzeće B92 AD, preduzeće sa sjedištem u Srbiji koje posjeduje televizijski kanal i internet portal. Jedna od vijesti u večernjim vijestima podnositelja predstavke u 11 sati na dan 27. novembra 2011. godine odnosila se na nabavku vakcine protiv svinjske gripe (AH1N1). Podnositelj predstavke je izvijestio da je s policijskog popisa nestalo 12 imena osumnjičenih za zloupotrebu položaja i ovlasti u vezi s ovim pitanjem, među kojima i Z.P., tadašnje pomoćnice ministra zdravlja, navodno zbog pritiska specijalnog tužitelja Ministarstva unutrašnjih poslova.
Povreda člana 10. EK
Podnosilac predstavke je Index.hu Informatikai Zrt., privatna kompanija sa sjedištem u Budimpešti. Vlasnik je velikog informativnog internet portala u Mađarskoj, index.hu. Predmet se odnosi na pritužbu na građanski postupak koji je protiv podnosioca predstavke 2015. godine pokrenuo tadašnji predsjednik Mađarske zbog objavljivanja priče da je proveo nekoliko dana u zatvoru tokom služenja vojnog roka, jer je nasumično pucao iz oružja u pijanom stanju. Naime, 1. decembra 2014. Index je objavio članak pod naslovom “Bio sam u zatvoru s J.A.” (J.A. je u to vrijeme bio predsjednik Mađarske), sažimajući priču koju je na Facebooku podijelio A.V., bivši glavni urednik sedmičnog političkog časopisa Magyar Narancs. Izvještaj je popraćen intervjuom u kojem je A.V. ispričao da je bio u vojnom zatvoru zajedno s J.A., koji je, prema glasinama koje su tada kružile, bio pijan i nasumice pucao iz oružja. A.V. je priznao da se ne sjeća savršeno događaja, ali je izjavio da su se dogodili u vrijeme Svjetskog prvenstva u Argentini.
Podnosilac predstavke je Igor Bavčar, državljanin Slovenije. On je bivši slovenski političar koji je odigrao važnu ulogu u procesu osamostaljenja države kao ministar unutrašnjih poslova, a kasnije je bio i ministar za evropska pitanja. Nakon toga postao je predsjednik jednog od najvećih slovenskih holding društava. Prvostepeni sud ga je 2016. u ponovljenom postupku osudio za dva djela pranja novca, odnosno za primanje, a zatim raspolaganje s više od 21 miliona eura za koje je znao da su stečeni predikatnim krivičnim djelom i čije je porijeklo skriveno. G. Bavčar je proglašen krivim za pranje novca 2016. godine.
Sud je utvrdio da je pristup slovenskih sudova otkrio sličan konceptualni nedostatak kao i hrvatski sudova u predmetu Peša protiv Hrvatske. Sud je u tom pogledu podsjetio da domaći sudovi trebaju propisno i temeljito ispitati navodna kršenja posebnih garancija pravičnog suđenja prema članu 6., pri čemu je presumpcija nevinosti iznad svega procesno jamstvo i jedan od elemenata pravičnog suđenja.